Jak vytvořit koláž v Adobe photoshopuPro digiscrapbook je potřeba mít Adobe photoshop 7 a výše (8 - cs, 9 - cs1, 10 - cs2...). Starší verze Photoshopu mají problém se zobrazováním průhlednosti elementů.

Pokud máte Photoshop a kity a elementy potřebné pro tvorbu, pustíme se do toho :-) Na tuhle koláž jsem použila krásný kit Bayadere od Miss Vivi

Otevřete Photoshop, a poté také pozadí, které budete chtít použít pro koláž. Uděláte to přes Soubor/otevřít - a tam se proklikáte do složky s kitem. Abyste si mohly prohlédnout, jaká pozadí vlastně máte k dispozici, použijte ve windows XP funkci Zobrazit miniatury


Po vybrání správného pozadí si ho otevřete přes Otevřít


Pracovní plocha by měla teĎ vypadat nějak takhle. Všimněte si napravo panelů Historie a Vrstvy. Historie je něco jako tlačítko Zpět - prostě si ale můžete vybrat přesný moment, do kterého se chcete vrátit, stále tam nabíhají všechny akce, které provedete.


Nyní stejným stylem otevřete fotku (soubor/otevřít) a mělo by to vypadat nějak takhle. Pokud vám fotka zakryla pozadí, asi se vás týká TENTO PROBLÉM, takže ho vyřešte a můžeme pokračovat. Pro vložení fotky na pozadí ji chytněte myší uprostřed obrázku (jak je křížek) a přetáhněte na pozadí - pozor, aby na panelu nástrojů (vlevo na pracovní ploše) byly vybrané ty zkřížené šipky (nahoře vpravo na panelu).


Všimněte si, že na panelu vrstev se objevila další vrstva s fotkou. Původní fotku můžete shodit křížkem v rohu, aby zbytečně nezabírala plochu a paměť počítače.


Teď si můžeme přizpůsobit velikost fotky podle toho, jak potřebujeme. Klávesovou zkratkou Ctrl + T (Libovolná transformace) se dostanete na toto - kolem obrázku vyskočí rámeček s malými čtverečky. Aby se obrázek při zmenšování nedeformoval, zaškrtněte si na horní liště ten řetízek (zakroužkovaný) a pak táhnutím za roh můžete měnit velikost. Zároveň v transformaci je možné s obrázkem "jezdit" po ploše nebo ho natočit. Jakmile budete spokojené, stačí dát Enter pro ukotvení změn.


A přidám si další komponent, třeba vlnitý papír. Otevřu si ho, pak přetáhnu na pozadí s vloženou fotkou a zase ten původní obrázek zavřu, abych měla na ploše pořád jen tu koláž. Opravdu to hodně šetří počítač, pak vše trvá mnohem kratší dobu.


Všimněte si panelu vrstev, zase přibyla další vrstva.


Pokud bych chtěla ten papír dát pod fotku, stačí jednoduše vzít za miniaturu (ten čtvereček) v panelu vrstev a přetáhnout vrstvu pod tu, kam ji chceme dát. Takže jsem přetáhla tu minaturku pod fotku. Tohle je výsledek - ale já ji chci mít nahoře, takže to zase vracím :) na obrázku je vidět přetažení vrstvy pod jinou


Přidala jsem další element a přesunula ho pod fotku, jak jsem si představovala, že by to mělo vypadat (viz výše)


Teď přidám k tomu poznámkovému papíru stín - obrázek pak působí mnohem lepším dojmem, není tak plochý. Vyberu vrstvu, ve které chci ten stín dělat, a pak zmáčknu dole na liště u vrstev to malé "f". Tam je Vržený stín (a spousta dalších vychytávek, nutno vyzkoušet!!! :-) Jinak klikejte na NÁZVY těch funkcí, ne na to malé zatržítko před nimi.


V panelu vrstev přibyl vržený stín pod vrstvou s pozn. blokem a všimněte si stínu, který se mi vyrýsoval pod tím papírem.


K fotce si můžu udělat jednoduchý jednobarevný rámeček - opět přes to "f". Stačí vybrat vrstvu s fotkou, dát F, a tam Vytažení. Změnila jsem vytažení na UVNITŘ a změnila barvu z červené (v malém čtverečku tamtéž) na bílou. Někdy to na fotce, která není v žádném rámečku, vypadá moc hezky a je to jednoduché.


Tady už vidíte víceméně výsledek. Přidala jsem tam stíny a to vytažení a ted si tam napíšu nějaký text. Pro text je stejná ikonka, jako ve většině programů, tj. "T" na panelu nástrojů. Na horní liště si můžete měnit druh písma, barvu i velikost a další věci. Všimněte si, že i text se ukládá do samostatné vrstvy!! Můžete na ni uplatnit také to "f" tj stíny, vytažení nebo úkos a reliéf (vytvoří plastický dojem). Po ukončení editace písma ukončíte psaní kliknutím na jinou vrstvu v panelu vrstev. Pak se zas přepněte na jiný nástroj než je T, jinak budete znova příště psát :-)


Teď k uložení obrázku. Soubor - uložit jako: Pokud v něm příště chcete znova pracovat, je nutné ho uložit jako PSD (to je formát, který photoshop automaticky nabídne). Je to sice ohromný obrázek a nedá se použít pro net, ale zůstanou oddělené vrstvy. Pro prezentaci na netu, nebo pro tisk je nutné uložit to jako JPG. Takže si přepnete formát souboru, je vhodné taky si obrázek pojmenovat podle sebe


Při ukládání ve formátu JPG musíte ještě zvolit kvalitu obrazu, 7-8 je zcela postačující pro poměr kvality a velikost :-)


Pokud budete chtít obrázek posílat někam netem, je rozhodně nutné zmenšit trošku jeho rozměr, protože kity jsou většinou v rozměru 3600 x 3600 pixelů a pak je výsledek zbytečně velký (ne však pro tisk, tam to je akorát). Takže kliknete pravým myšítkem na tu lištu, která patří k obrázku (je tam většinou název pozadí) a dáte Velikost Obrazu


a v tabulce změníte horní řádek - velikost - tak kolem 800. Ujistěte se, že máte zaškrtlou možnost "zachovat proporce".


A poslední dodatek - pro lepší práci je super mít tu koláž tak velkou, jak jen to jde, abyste viděly na celou naráz. Takže použiju na panelu nástrojů LUPU (viz kolečko) - stačí 1x kliknout a pak na horní liště "Na celou obrazovku" - tím uvidíte maximum, co vás obrazovka nechá :-)


A teď už jen přeju příjemnou zábavu :-)

Další návody a tipy pro práci s Photoshopem najdete na nástěnce v sekci Adobe photoshop - nápovědy a návody

Případné dotazy klidně a bez obav směřujte do naší DISKUZE O DIGITÁLNÍM SCRAPBOOKU, rády poradíme s čímkoliv.

Aprilmouse c) 2007