Souboj s kity


Kity si můžete stáhnout např. ZDE

Rychlá navigace po této stránce:
Co je to kit?
Jak stahovat kity?
Proč a jak vyzipovat kity?
Jak přehledně uložit kity?
Jak mít přehled o kitech uložených na dvd?


**********************************************************************************************************

CO TO JE VLASTNĚ KIT?

Nejprve troška "teorie" :)Kit je jakási sada pozadí (papírů) a doplnků (rámečky, kytičky, ozdůbky, sponky, různé papírky ...) barevně nebo tematicky sladěné. Autorka tyto soubory (je jich většinou víc) zabalí do zipu, a ten dá na internet k dispozici - buď placeně, nebo zdarma - tzv. FREEBIE.

Pro lepší představu - kit si představte jako stavebnici, zip jako kufr, ve kterém si tu stavebnici koupíte. Do kufru ale nevidíte, takže na kufru je obrázek třeba vláčku, který je postavený z té stavebnice. Takže víte, co je vevnitř, aniž byste to museli otvírat, ale abyste mohly stavět, musíte to nejdřív z toho kufru vyndat, s tím obrázkem vláčku toho moc nenaděláte :) A přesně tak to funguje.

Na netu najdete právě ty náhledy, co je v zipu (kufru). Podle toho si vyberete, co se vám líbí.

Náhled vypadá třeba takhle:


přičemž vy potřebujete obsah přiloženého zipu, který vypadá takhle (komponenty na průhledném pozadí)


Zpět k výběru témat
**********************************************************************************************************

STAHOVÁNÍ KITŮ

Ty placené rozebírat nebudeme, nás zajímají právě FREEBIES.

Na jednom z
webů, věnovaných scrapbooku, si vyberte nějaké freebie.
Může vypadat všelijak, důležité je, že obsahuje NÁHLED KITU a vedle někde je nápis Freebie, případně Download, nebo Telecharment.

Většinou to je takhle - na blogu je náhled "všechno na kupičce" a poblíž klikací nápis na stažení:


My zkusíme stáhnout třeba tohle:


Klikněte na Download, Here, Telecharment, Aqui nebo jiné klikatelné slovo poblíž kitu. Z 90% se vám otevře stahovací server 4shared

Nejprve klikněte na nápis DOWNLOAD NOWTeď se zahájí odpočítávání, takže počkejte, dokud to nedopočítá do nuly...... a následně klikněte na nápis Click here to download this filePOdle prohlížeče naskočí tabulka, kde je nabídka vč. ULOŽIT (může vypadat trošku jinak, než tady, ale Uložit tam bude)Zpět k výběru témat
**********************************************************************************************************

VYZIPOVÁNÍ KITU

Jelikož ani photoshop, ani gimp se neumí dostat do zipu (vzpomeňme vysypání stavebnice z kufru, abychom mohly stavět.. :-) je nutno obsah zipu před samotnou prací vyndat ven.

Zase záleží na konkrétním počítači. Windows XP má už v sobě otvírač zipů, stačí poklikat na stažený zip, objeví se obsah zipu a ten přetáhněte do složky v počítači, kde chcete mít kity uskladněné /chytni myší adresář s kitem a přetáhni a pusť tam, kde má být, tím se zbaví zipu/


Může se stát, že v zipu není adresář, ale jen "nasypané" soubory. Pro ty je lepší si vytvořit nejprve novou složku, aby se nám to nemíchalo dohromady s jinými kity - ta se udělá tak, že kdekoliv ve složce na skladování kitů si kliknete pravým myšem do prostoru a dáte Nový/Složka


Následně vyberete všechny soubory v tom zipu (třeba pomocí ctrl+A, nebo jednoduše myší) a opět je přetáhnete - do té nově vytvořené složky.Krom zipu můžou být kity zabalené i v raru (rar - alternativní kufr :-) od jiného výrobce). Potom může otevření zipu vypadat takhle - postup pro vysypání z raru ven je stejný - chytnu složku a přetáhnu, případně soubory umístíte do vlastní složky)


Pokud nemáte program, na otevírání RARů, doporučuju zdarmový prográmek Filzip - ke stažení
ZDE. Filzip si umí poradit se všemi typy archivů (kufrů) :) Otevření zipu/raru v něm vypadá takhle - a opět stačí jen přetáhnout myší tam, kam potřebujete.


Zpět k výběru témat
**********************************************************************************************************

USPOŘÁDÁNÍ KITŮ V POČÍTAČI

Je spousta způsobů, jak si udělat pořádek ve stažených kitech. Jelikož snad každý podlehne manii mít toho co nejvíc na výběr, za chvíli začne být dost nepřehledné, co kde máte.

Neříkám, že můj způsob je nejlepší, ale přehledný je :) časem si určitě uděláte vlastní systém.

Složku s kity si můžete rychle prohlížet, když si přepnete zobrazování na miniatury - tím uvidíte nejen název kitu, ale i obsah v něm (aspoň rámcově, jako jaké barevné odstíny tam jsou)


Většinou v každé složce s kitem je přiložený onen náhledový soubor, podle kterého jste si vybíraly kit na netu. XP umožnují ručně nastavit náhled složky na určitý obrázek - a samozřejmě je super, když můžete na první pohled opět vidět jen tenhle náhledový obrázek, protože pak vlastně vidíte úplně vše, co je ve složce. Jinak si tam XP samy nastavují myslím 4 poslední otevřené soubory, což může být nepraktické.

Nastavení vlastního náhledu složky uděláte takto:

Pravým myšítkem klikněte na složku s kitem, dejte Vlastnosti


Tam se přepněte do záložky Vlastní nastavení, a dejte Zvolit obrázek. Tím se dostanete k výběru obrázků, najděte si ten náhledový (můžete opět použít přepnutí na MInatury, abyste viděly, co potřebujete) a dejte Otevřít.


Pokud si všechny kity nastavíte takhle, tak pak při výběru komponentů pro koláž budete moct jednoduše vybírat bez nutnosti prolézat každou složku zvlášť :)

Zpět k výběru témat
**********************************************************************************************************

Jak si usnadnit hledání kitů, zálohovaných na CD či DVD - Jarkab1

varianta 1:
- moc mi nevyhovuje, ale pro slabý pc to je asi nejvhodnější řešení
-otevřeme si složku s dotyčným CD
-dáme zobrazit - miniatury
-uděláme printscreen ( zvětšíme náhled na celou plochu, zmáčkneme tlačítko print screen - o dvě patra výš než DELETE - otevřeme malování, zmáčkneme ctrl+v a klikneme na soubor - uložit jako...)
-uložíme jako např "přehled 01" a hlavně jpg

Varianta 2:
přehlednější kvůli drobným detailům
-otevřeme si novou sožku a nazvěmě ji např přehled 01
-otevřeme si zálohované cd nebo dvd
-z každé složky zkopírujeme náhled a zkontrolujeme správný název kitu - případně opravíme pak jen zkontroluju velikost, případně zmenším

Je to šikovnější, když mám např. spoustu věcí od jedné autorky, udělám složku např. od Aprilmouse a v ní jsou teprve náhledy. Každý náhled můžu zvětšit - hodí se při hledání knoflíku ;)Zpět k výběru témat
**********************************************************************************************************

Návod (začátečnický) na práci s Kity pro Adobe photoshop je ZDE
Návod (začátečnický) na práci s Kity pro GIMP je ZDE

Případné dotazy klidně a bez obav směřujte do naší DISKUZE O DIGITÁLNÍM SCRAPBOOKU, rády poradíme s čímkoliv.

Aprilmouse c) 2007